Rodzaje obciążeń przeznaczonych do treningu siłowego

Ćwiczenia z wykorzystaniem sztangi i hantli są powszechnie uznawane za najbardziej skuteczne w procesie budowania masy mięśniowej oraz modelowania sylwetki. Główną rolę odgrywa tutaj oczywiście obciążenie, które doprowadza do powstawania mikrouszkodzeń w obrębie włókien. Na rynku znajdziemy talerze zróżnicowane pod względem materiału, o czym w dalszej części artykułu. 

Zapomnijmy o zaawansowanych maszynach 

Wolne ciężary dają nieograniczone możliwości w zakresie układania planów treningowych. Oddziałują na wybrane grupy mięśni (np. klatkę piersiową, barki, bicepsy), co przekłada się bezpośrednio na wysoką wydajność ćwiczeń i szybsze osiąganie pożądanych rezultatów. Jednocześnie chronią stawy i kości, a także w znacznym stopniu niwelują ryzyko poważnej kontuzji, która groziłaby zahamowaniem postępów. Poza tym nie kosztują nadmiernie dużo – za pojedynczy talerz 2,5 kilogramowy zapłacimy od 15 zł do maksymalnie 40 zł, natomiast za talerz 5 kg między 35 zł a 80 zł (w zależności od producenta i materiału wykonania). Dla porównania zakup rozbudowanego atlasu pochłania co najmniej 1200 zł. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że obciążenie zakładane na gryf nie zajmuje zbyt wiele miejsca, co jest prawdziwym wybawieniem w przypadku niewielkich obiektów mieszkalnych.

Modele żeliwne wiodą prym, ale konkurencja depcze im po piętach 

Od dawna w kategorii wolnych ciężarów największą popularnością cieszy się obciążenie żeliwne, czyli stworzone ze stopu żelaza i węgla. Jego podstawową zaletą jest ponadprzeciętna odporność na uszkodzenia mechaniczne, gwarantująca w zasadzie dożywotnie użytkowanie. Kolejny niewątpliwy atut to mocno ograniczony rozmiar w stosunku do masy. Żeliwo ma bowiem bardzo zwartą strukturę. Standardowy talerz 5 kg posiada średnicę wynoszącą zaledwie 23-25 cm i grubość w granicach 20 milimetrów. Takie udogodnienie ułatwia realizowanie poszczególnych ćwiczeń. Alternatywnym wyborem jest obciążenie bitumiczne, zwane inaczej kompozytowym. W swoim wnętrzu skrywa mieszankę kruszywa, lepiszcza i substancji wypełniających. Odznacza się co prawda wyraźnie mniejszą trwałością i większym rozmiarem od żeliwnego odpowiednika, lecz z drugiej strony zaskakuje atrakcyjną ceną. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią. Ostatni rodzaj to obciążenie olimpijskie typu bumper, odlane z żeliwa lub stali i pokryte solidną warstwą gumy. Świetnie absorbuje siłę uderzenia, więc nadaje się do eksploatacji nawet w domowym salonie czy sypialni. Ma ustandaryzowaną średnicę 45 cm – i to niezależnie od wagi.